Kamenná chata

REZERVUJTE SI

Archiv novinek

8. KVĚTNA – AKCE PRO VŠECHNY!!!

UKLIĎME STEZKY K ROZHLEDNĚ TETŘEV!

Přidejte se k nám a pojďte s námi vyčistit alespoň kousek našich krásných Beskyd.
Pro sběrače odpadků bude v areálu Kamenné chaty zajištěno občerstvení. Děti dostanou diplom i malý dárek. :-)
Pokud by měl někdo zájem pomoci nám i při organizaci této úklidové akce napište nám, hledáme dobrovolníky!!!

Více informací:

https://www.UklidmeCesko.cz/event/22244/

Akci organizuje Česko-slovenský spolek Velký Polom pod záštitou projektu „Ukliďme svět, ukliďme Česko“.

 

Uklidme_svet_uklidme_Cesko_2019_finalCHATA VELKÝ POLOM

Útulkem pro turisty byla původně lovecká bouda, která stála jen asi 60m pod vrcholem Velkém Polomu (1067 m. n. m.). V roce 1923 orlovský odbor KČST, nazvaný „Beskyd“ zahájil stavbu chaty nové. Nová útulna pod Velkým Polomem stála cca 2 km východně od vrcholu v 944 m. n. m., a slavnostně byla otevřena 10. srpna 1924. Celkové náklady na stavbu činily 484 650 Kč. Dřevěná chata s věžičkou měla kapacitu 35 lůžek a jídelnu pro 100 osob, která se záhy ukázala jako nedostatečná.

V letech 1928-1929 byla vedle chaty postavena vedlejší samostatná zděná budova a celková ubytovací kapacita se zvýšila na 130 lůžek. Náklady dostavby činily 628 000 Kč.

Hotel Tetřev

Od dubna 1930 se stal nájemcem Antonín Kučera a obě budovy byly pojmenovány „Kučerovi chaty“. V roce 1931 provedl KČST v Orlové stavební úpravy, při nichž byly obě budovy propojeny. O něco později zde došlo v areálu i k výstavbě lyžařských můstků. V roce 1935 chata na Velkém Polomu se spojenou vedlejší budovou nabízela 82 lůžek, kdy jeden nocleh stál 3 až 12 Kč.

Původní dřevěná chata dne 2. dubna 1960 shořela do základů. Zůstala pouze samostatná vedlejší budova, která byla pro turistický ruch kapacitně nedostačující. Záhy došlo k výstavbě moderní horské chaty „Tetřev“, která byla v té době hojně využívána školami.

Hotel Tetřev

Od roku 2006 vlastní areál společnost SN Hotel Tetřev s.r.o.. Z důvodu špatného technického stavu dřevěné chaty Tetřev jsme museli provést demolici. Druhou budovu jsme nazvali „Kamenná chata“ a po její rekonstrukci jsme v roce 2008 opět otevřeli pro veřejnost a provozujeme dodnes.

(Historické fakta jsou použity z knihy: Historie Beskydské turistiky, Jiřina a Jaromír Poláškovi)


Nové multifunkční hřiště

Co si tak uprostřed beskydské přírody zahrát s přáteli fotbálek nebo si zde uspořádat nohejbalový turnaj s obchodními partnery? Kamenná chata v Dolní Lomné má nové multifunkční hřiště! Nyní jsme pro vás rozšířili nabídku služeb o oplocené sportoviště s umělým povrchem. Ubytovaní hosté mohou hřiště využít úplně zadarmo. Přijeďte ho vyzkoušet, těšíme se na vás!